Jak správně dobíjet baterie? Pravda a mýty o bateriích

Nové typy telefonů - nové typy baterií

V dávných dobách Nokií 5110 výrobci mobilních telefonů používaly převážně Ni-Cd baterie. Tyto baterie trpěli tzv. "paměťovým efektem" a baterie pro vyšší výdrž se musela formátovat. To znamená, že se musela úplně vybít a plně nabít. Tento typ baterie velmi dobře snášel výkyvy teplot až do záporných hodnot a to i hrubé zacházení. Baterie zvládaly cca okolo 1200 nabíjecích cyklů. To znamená, že 1200 x se mohla úplně vybít a nabít.

V současných mobilních telefonech se používají baterie typu Li-Ion / Li-Pol. Tyto typy baterií netrpí paměťovým efektem a jsou od výroby formátované. Baterie je náchylnější na vysoké a nízké teploty. Zvládne okolo 1000 nabíjecích cyklů.

Co (NE)DĚLAT s baterií, aby se nepoškodila a déle vydržela:

  • Baterii nevybíjejte do 0% - tomuto typu baterie škodí úplné vybití. V některých případech baterii už ani nedobijete (nenahodíte)
  • Vyvarujte se extrémním teplotám - vysoké, nebo nízké teploty způsobují nižší výdrž a zkracují životnost
  • Baterii držte někde mezi 40 - 80% 
  • Baterii nabíjejte častěji, než vůbec - vzhledem k tomu, že baterie netrpí paměťovým efektům, nečekejte na vybití baterie.
  • Nafouknutá baterie! Okamžitě navštivte servis - V některých případech hrozí k výbuchu, nebo vznícení baterie !!!

 Jak se právně starat o baterii v mobilu

Mohu nechat baterii v nabíječce pres noc?

Váš chytrý mobilní telefon je natolik chytrý, že při dosáhnutí 100% kapacity baterie, nabíjení ukončí. Proud si telefon bere primárně z nabíječky a baterii nevybíjí. Každý (lepší) chytrý telefon si řídí přísun energie a šetří svou baterii, takže přebití baterie není možné.

 

Nabíjecí cykly a životnost baterie

Životnost baterie do velké míry ovlivněna počtem nabíjecích cyklů. Ty jsou u každé baterie přesně dané, respektive každá baterie má určitý počet těchto cyklů, které garantují, kolik nabití akumulátor zvládne bez viditelného snížení kapacity. Jedním cyklem se myslí úplné nabití, tedy od 0 do 100 %. 

Vybitá baterie